Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy w Zakładzie Energetyki Cieplnej?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów.
O włączeniu lub wyłączeniu ogrzewania decyduje Odbiorca ciepła. Dostawę ciepła rozpoczynamy na pisemny wniosek złożony przez administratora lub właściciela budynku w następującym trybie:
a) na wniosek złożony w dniu roboczym od godziny 7 do godziny 11, włączenie wyłączenie następuje w tym samym dniu, nie później niż w ciągu 12 godzin od złożenia tego wniosku,
b) na wniosek złożony w dniu roboczym po godzinie 11 włączenie wyłączenie następuje w następnym dniu roboczym,
c) na wniosek złożony w dniu wolnym od pracy włączenie wyłączenie następuje w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu wolnym.
Pisma można kierować faxem 0523541101, pocztą e-mail sekretariat@zecino.pl lub dyspozytor@zecino.pl
Pierwsze włączenie i wyłączenie jest bezpłatne. Za każde dodatkowe w danym roku zlecenie Odbiorcy dotyczące przerwania lub rozpoczęcia dostawy ciepła dla potrzeb grzewczych, Spółka pobiera opłatę dodatkową. Opłaty za ponowne włączenie i wyłączenie dostawy ciepła w danym sezonie grzewczym określone są w Taryfie dla ciepła.
Czy możemy korzystać z ciepła przez cały rok?
Praktycznie wszystkie węzły cieplne należące do Spółki są wyposażone w urządzenia, które automatycznie uruchamiają wymienniki centralnego ogrzewania i ogrzewanie w budynku, jeśli temperatura zewnętrzna jest niższa od 14-16 stopni Celsjusza tak zwanej temperatury pogodowej.
Z żalem jednak przyznajemy, że w większości budynków, na wniosek administratorów, właścicieli, w maju zamykamy zawory doprowadzające gorącą wodę do wymienników centralnego ogrzewania.
Automatyczne włączenie ogrzewania nawet, kiedy temperatura jest niższa niż temperatura pogodowa nie jest wtedy możliwe. Na życzenie odbiorców pracownicy Spółki mogą oczywiście otwierać i zamykać dopływ wody do wymienników centralnego ogrzewania i uruchamiać ogrzewanie budynku wielokrotnie. Ta usługa, jeśli wykonywana jest częściej niż raz w roku, jest jednak płatna.
W czasie trwania sezonu grzewczego zdarza się, że grzejniki są letnie a nawet zimne, co jest tego powodem?
Zasygnalizowany stan może mieć miejsce w sytuacji, gdy występuje duże zróżnicowanie temperatur zewnętrznych w czasie doby, w nocy zaledwie kilka stopni, a w dzień ponad 18-20 stopni Celsjusza. Urządzenie automatycznej regulacji tzw. automatyka pogodowa zamyka dopływ ciepła do mieszkań i dopiero, gdy temperatura zewnętrzna osiągnie ustawiony próg rozruchowy, automatyka włączy ogrzewania. Często dopiero późnym wieczorem możemy zauważyć że kaloryfery zaczynają grzać.
Do kogo zgłaszać zakłócenia w dostawie ciepła oraz usuwanie usterek?
Należy zgłosić administratorowi lub zarządcy budynku. Powinni oni poinformować użytkownika lokalu, gdzie nastąpiły zakłócenia i jaki jest przewidywalny termin ich usunięcia.
Jeżeli zakłócenia w dostawie ciepła nastąpiły w wyniku wadliwie działającej instalacji wewnętrznej budynku, odpowiedzialny za nie jest administrator i to on powinien zająć się ich usunięciem. Jeśli zakłócenia wystąpią poza budynkiem, zadaniem administratora jest skontaktowanie się z Pogotowiem ciepłowniczym Zakładu Energetyki Cieplnej pod numerem telefonu 0523541112.
Mieszkam w bloku i za ciepło płacę zaliczkowo przez cały rok, czy można płacić tylko w okresie faktycznego poboru ciepła?
Ustalenie wysokości i częstotliwości wnoszenia przez indywidualnych odbiorców w budynkach wielolokalowych opłat za ciepło należy do zarządcy lub właściciela budynku.
Jednak ostateczne rozliczenie za ciepło powinno być dokonane w oparciu o koszty zakupu ciepła od Zakładu Energetyki Cieplnej. Należy dodać, że zarządzający lub właściciel budynku wielolokalowego kupujący ciepło od Spółki płaci za dostarczone do budynku ciepło zgodnie z Taryfą za ciepło.
Taryfa natomiast zobowiązuje do wnoszenia comiesięcznych opłat za zamówioną moc i opłat stałych za usługę przesyłową oraz należności za ciepło i za usługę przesyłową wynikającej z wskazań licznika energii cieplnej.
Dlaczego do ogrzewania domu muszę zamówić moc cieplną w takiej samej wysokości na cały rok?
Zamówiona moc cieplna jest ustalona przez Odbiorcę na najmniej na okres 12 miesięcy. Specyfika działalności przedsiębiorstwa ciepłowniczego wymaga przynajmniej rocznego planowania i organizowania pracy. Koszty związane z eksploatacją urządzeń ciepłowniczych ponoszone są przez cały rok. Stąd cena za zamówiona moc cieplną i stawka opłaty stałej za usługę przesyłową są cenami rocznymi, natomiast pobierane są w 12 równych ratach miesięcznych.
Jednakże na wniosek Odbiorcy, możliwe jest zastosowanie rozliczenia na podstawie średniej ceny ciepła i średniej stawki opłaty za usługę przesyłową wyrażone w złotych na Gigadżul. W ten sposób Odbiorca płaci za ciepło na podstawie uzyskanych z odczytu licznika ciepła. Należy zwrócić uwagę, że powyższy sposób rozliczeń nie wpłynie na zmianę rocznych kosztów, a jedynie zwiększy koszty w okresie poboru ciepła, a wyeliminuje koszty w okresach, gdy nie ma poboru.
Chciałbym wymienić w domu grzejniki na nowe, do kogo mam się zwrócić oraz czy koszty wymiany pokryje Zakład Energetyki Cieplnej?
Potrzebę wymiany należy zgłosić administratorowi lub właścicielowi, gdyż grzejniki są elementem wspólnej dla wszystkich lokatorów instalacji centralnego ogrzewania. Należy ustalić wydajność wymienionego urządzenia, materiał z jakiego grzejnik jest zrobiony, bo może się okazać, że zakupiony grzejnik nie będzie się nadawał. Nowy grzejnik może mieć inny opór przepływu wody, a przypadku podzielników ciepła, inaczej ustalony punkt montażu. Administrator te zmiany uwzględnia w regulacji całej instalacji.
Administrator również zgłasza do Spółki upuszczenie wody z instalacji tak, aby nie zostało zalane mieszkanie podczas prac instalacyjnych.
Koszty związane z wymianą, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w całości pokrywa właściciel obiektu.
Jaką temperaturę powinna osiągać ciepła woda użytkowa?
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania (publikacja Dziennika Ustaw 75 pozycja 690 z 15 czerwca 2002), określa w § 120.2, iż w budynkach oddanych do użytku po 15 grudnia 2002 instalacja ciepłej wody powinna zapewniać uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55 stopni Celsjusza i nie wyższej niż 60 stopni Celsjusza, przy czym instalacja ta powinna umożliwić przeprowadzanie jej okresowej dezynfekcji termicznej przy temperaturze wody nie niższej niż 70 stopni Celsjusza.
We wszystkich wcześniej oddanych budynkach do użytku przed tą datą, instalacja ciepłej wody winna zapewnić parametry w przedziale od 45 do 50 stopni Celsjusza wody w punktach czerpalnych.